Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
December 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Spoločný výcvik ženistov zo Serede a tímu EOD z Novák


Spoločný výcvik ženistov zo Serede a tímu EOD z Novák

     Najdôležitejšou udalosťou u ženijného práporu v Seredi je v prvých dvoch týždňoch mesiaca november prvý spoločný výcvik ženistov a jednotky EOD z NC EOD Nováky pod názvom „ EOD/ Engineers combined training“. Tento výcvik vedený inštruktormi z USA  predstavuje pre ženistov zdokonaľovací výcvik nadväzujúci na predošlé výcviky zamerané na problematiku opatrení proti nástražným výbušným systémom ( C-IED). Cvičia sa zručnosti „military search“ zamerané na prehľadávanie budov a priestorov (hľadanie skrýše) s cieľom objaviť komponenty nástražných výbušných systémov. Pod pojmom skrýša je myslený utajený priestor skladujúci zbrane, muníciu, komponenty nástražných výbušných systémov a iné zdroje, ktoré sú pripravené teroristickými skupinami pre použitie v útokoch na koaličné jednotky operujúce v danom priestore. Prehľadávanie vykonáva tím, v ktorom každý má svoje špecifické povinnosti.  Úlohu tímu je objaviť a zdokumentovať všetko čo by mohlo byť použité pri výrobe improvizovaného výbušného prostriedku a zaistiť všetky informácie ktoré by neskôr mohli viesť k nájdeniu a usvedčeniu páchateľa. Tím má k dispozícii špeciálne vybavenie nevyhnutné pre prácu veliteľa tímu, zapisovača, fotografa, prehľadávačov a ďalších členov takejto jednotky. V momente objavenia život ohrozujúceho zariadenia, ktoré predstavuje okamžite iniciovateľný nástražný výbušný systém je privolávaný EOD tím, ktorého úlohou je odstrániť toto zariadenie.

    Vykonávanie takýchto operácií je dôležité pre  včasné odhalenie materiálnych zdrojov určených na teroristické útoky, čo je nepochybne významný faktor pri  zvyšovaní bezpečnosť jednotiek operujúcich v danom prostredí.


Spoločný výcvik ženistov zo Serede a tímu EOD z NovákSpoločný výcvik ženistov zo Serede a tímu EOD z NovákSpoločný výcvik ženistov zo Serede a tímu EOD z NovákSpoločný výcvik ženistov zo Serede a tímu EOD z Novák

Autor: žpr PS Sereď , Foto: AT-solutions - Dátum: 08.11.2011
Čítanosť: 11951
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share